Şu sıralar çocuklara kodlama öğretecek okullara oldukça talep var!

Programlama dili bugünlerde çocukların bilmesi gereken son derece önemli bir yetenek haline geldi. Araştırmalara göre, Amerika’daki ebeveynlerin %90’ı yakın gelecekte çoğu iş için gerekli olacağından ötürü çocuklarının bilgisayar bilimini öğrenmeleri konusunda oldukça istekli. Fakat okulların sadece %40’ı bilgisayar bilimi eğitimini veriyor…

Uzmanlar şunu da belirtiyor; her bir okuldaki her bir seviyedeki her bir öğrencinin ebeveyni bütün öğrencilere kodlamanın öğretilmesini talep etmeli. Çünkü bu yetenek sadece kariyerinizi bu yönde devam ettireceğiniz için değil, 21.yüzyıl dünyasında her bir profesyonel meslek grubunun içinde yer alacağı için önemli.

Gelişim açısından bakarsak, kodlama öğrenmeyi içeren düşünce yapısı oldukça gelişmiş. Karmaşık, çok yönlü ve aynı zamanda bilgiyi ezbere okumaktan ziyade derinine inerek düşünmeyi gerektiriyor. Bu düşünce yapısı, çocuklarımızdan yaratıcılığı, eleştirel ve soyut düşünmeyi sağlıklı bir şekilde ifade edebilmelerini sağlayan bir düşünce yapısı. Aynı zamanda da günlük yaşamdaki nerdeyse her araç, gereç, telefon ve hatta bazı oyuncaklarda “Kodlama nasıl yer alıyor?”u tanımlama açısından da oldukça eğlenceli.

Eğitsel kodlama programları genç yaştaki öğrencilere eğlenceli bir şekilde programlamayı öğretmek adına özel olarak tasarlanır. “Kodable” programında dikkat çeken bir şey; ilerleme sırasıyla adım adım gerçekleşir. Çocuk küçük sevimli tüylü bir topu grafik yönlendirmeleri ile adım adım bir yol boyunca ilerletir. Her bir seviye tamamlandığında yol daha karmaşık bir hale gelir. Matematik, mantık, akıl yürütme ve tahmin etme bu eğlenceli ve interaktif oyun boyunca güçlenir.

Tüm bunlara bakıldığında, kodlama programları ve teknolojide bir denge sağlanmalıdır. Çocuğun yaşına bağlı olarak, zaman aralıkları muhakkak ayarlanmalıdır. 4 yaşından 6 yaşına kadar olan çocuklar için 25 dakikalık bir zaman dilimi oldukça uygun olup, 7 yaşından 9 yaşına kadar olan çocuklarda ise 35-40 dakika gayet idealdir. Zaman aralığını hesaplarken çocuğunuzu ve onun odaklanma aralığını bilmek önem arz eder.

Yani diyeceğimiz o ki; çocuklara erken yaşta programlama dilinin arkasındaki kavramları keşfetmeleri için gerekli araçları sağlamak onların sonraki yıllarda kodlamayı başarılı bir şekilde öğrenmeleri için zemin hazırlar.

Kaynak : drdustinerey.com

Makaleyi Paylaş!

Son Yazılar

Kategoriler

BilgeAdam ile iletişimde kalın.

Eğitimlerimiz ve diğer hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşın.